رسانه ها درغور خواهان تامین امنیت و دسترسی به اطلاعات شدند

0
624

حسن حکيمى Oct 28, 2015 –

فيروزکوه(پژواک،٦عقرب۹۴): “شماری از خبرنگاران به بخاطر تهیه گزارشات و بیان حقایق از سوی افراد مسلح، زورمند و طالبان و افرادى که به فساد آلوده هستند، در داخل اداره محلی تهدید میشوند.”

اين مطلب در اجلاسى ابرازگرديد که به هدف رسيدگى به مشکلات خبرنگاران باشرکت مسوولان رسانه ها، خبرنگاران و مسوولان محلى ولايت غور داير شد.

عبدالقدیر غفوری مسوول اتحادیه ژورناليستان غور گفت که رسانه ها به امنیت ودسترسی به اطلاعات  نياز دارند؛ اما بسیاری از مقام ها وادارات دولتی ، اطلاعات را دراختيار رسانه ها  نمیگذارند.

وى افزود که تعدادى از خبرنگاران به بخاطر تهیه گزارشات وبیان حقایق، ازسوی افراد مسلح غيرقانونى ، زورمند ، طالبان وافرادى که درداخل اداره محلی به فسادآلوده هستند، تهدید میشوند.

غفورى ازکسى ويا مرجعى نام نبرد وعلاوه نمودکه حتی بسیاری از مردم مجبورهستند به دلایل همین تهدیدات، درفضای اجتماعی به نام مستعار حقایق را نشر نمایند.

مسوولان محلى ميگويند که بيش از ٤٥٠٠ نفر مسلح غيرقانونى در قالب ١٠٣ گروپ و حدود ٣٥٠٠ مخالف مسلح، دراین ولایت فعالیت دارند که مانع تامین امنیت و اجرای قانون می شوند.

مسوول اتحاديۀ ژورناليستان غورگفت که شش نشريه، به علت مشکلات اقتصادی ونبود زمینه چاپ ازنشرات باز مانده ورادیوهاى خصوصی (صدای عدالت، سرحد وفیروزکوه) با کمبود امکانات وبودجه روبه رو هستند و اگر توجه نشود، اين راديوها نيز از نشرات بازخواهند ماند.

علاو الدین محمدی رئیس تلویزون محلی غور گفت که اداره محلی بایددرقسمت تامین امنیت، دسترسی خبرنگاران به اطلاعات و مشکلات مالی رسانه ها توجه خاص داشته باشد.

  وى افزود: “بسیاری از خبرنگان محلی با امکانات خود وبدون معاش، رسانه های محلی را فعال نگهداشته اند؛ اگر این رسانه ها نباشند دولت نمیتواند جلوتبليغات دشمن را بگيرد وفعالیت های خودرا به مردم برساند وصدای مردم نیز خاموش میشود.”

احمد ندیم یکتن از خبرنگاران محلی غورگفت که خبرنگاران مصوونیت ندارند و به بهانه های مختلف دستگير وتوقيف میشوند و کسی پرسان نمی کند.

وى ادعا کردکه در ١٣ سال اخير، چهاربار از طرف څارنوالی ومحکمه غور به دلیل فعالیت های خبررسانی ومدنی توقيف شده و امید وار است که ادارۀ محلى، در بخش مصوونيت خبرنگاران توجه جدى داشته باشد.

اما سيما جوينده والى غورگفت که رسانه ها چشم ، گوش و زبان مردم بوده و اجازه نمی دهند که صدای مردم  را خاموش نمایند.

اين دومين والى زن به سطح کشور، خطاب به دست  اندرکاران رسانه ها درغور گفت: “ما آنچه درتوان داشته باشیم برای تامین امنیت شما انجام خواهیم داد و از مسوولین امنیتی خود نیز می خواهم که باید در باره تامین امنیت خبرنگاران ازهیچگونه سعی و تلاش دریغ نکنند.”

خانم جوينده که عضو سابق ولسى جرگه بوده، علاوه نمود که برای دسترسی رسانه ها و مردم به اطلاعات، باور  دارد وازآنهاحمايت ميکند و اطمینان می دهد که به اندازه اى که قانون اجازه دهد، از دادن اطلاعات دريغ نمى نمايند.

والى غور افزود که رسانه ها بازوی توانا و یکی از دستاورد های مهم دولت است، خبرنگاران درافغانستان در شرایط بسیار سخت در برابر جان خود کار می نمایند، ولی نه مصوونیت کارى و نه هم مصوونیت جانی دارند و روزی هم که به مشکل مواجه شدند، هیچکس به آنهاتوجه نمی کند.

وى گفت: “حالا خوب است که در وقت مشکل با اهل رسانه ها همکار باشیم؛ زيرا روزی که آنها با مشکل بودند یاتلف شدند، بعد ازآن پیام تسلیت درد شان را دوا نمی تواند.”

خانم جوينده ازرئیس جمهور، رئیس اجراییه، وزرات اطلاعات فرهنگ و نهادهای دفاع از حقوق خبرنگاران خواست که در مورد مصوونیت خبرنگاران بیشتر توجه داشته باشند.

گفتنى است که درپايان اين اجلاس، برای خانواده قربان حکمت، خبرنگاران يکى از راديوهاى خصوصى که برای آزادی بیان و فعالیت های مدنی و رسانه ای کار نموده و دوسال قبل فوت کرده است؛ ازطرف ولایت، قوماندانی امنیه، ریاست امنیت ملی وکندک نظم عامه، پول نقد و مواد کمک صورت گرفت.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY