“نی” از توشیح قانون دسترسی به اطلاعات استقبال کرد

0
551

خواجه بصیر فطری – Dec 02, 2014

کابل (پژواک،۱۱قوس۹۳): اداره حمایت کننده رسانه های آزاد افغانستان (نی)، از توشیح قانون دسترسی به اطلاعات از سوى رييس جمهور، استقبال کرد.

طرح اين قانون، بعد از حدود چهار سال در ماه سرطان سال جاری، با اکثریت آرا در شش فصل و ٣٢ ماده، از سوی ولسى جرگه مورد تایید قرار گرفت.

پس از آن، نهادهای مدافع حقوق خبرنگاران و رسانه ها و نهادهای مدنی، از رییس جمهور خواستند تا آن را هرچه زودتر توشیح و به عنوان یک قانون نافذ سازد.

رییس جمهور اشرف غنی، اين طرح را دو روز قبل توشیح کرد و بعد از امضاى آن، دستور داد که در جریده رسمی نشر و نافذ گردد.

بر اساس این قانون، منابع دولتی و غیردولتی مکلف اند که معلومات دقیق را در اختیار رسانه ها قرار بدهند.

صدیق الله توحيدی رییس ادراه نى که امروز در نشست خبری در کابل صحبت مى کرد، داشتن این قانون را به منظور به دست آوردن اطلاعات مهم خوانده افزود که باید همچو يک قانون، یازده سال قبل تهيه، تصویب و توشیح می شد.

توحیدی توشیح قانون دسترسی به اطلاعات را یک گام دیگر به سوی آزادی بیان و مبارزه علیه فساد اداری دانسته گفت که این قانون، به دلیل کم کاری های وزارت اطلاعات و فرهنگ و عدم توجه حکومت گذشته به تاخیر افتاد.

وی علاوه کرد که اکنون حکومت برای اجرا شدن این قانون، باید گام های عملی را بردارد.

به گفته او به اساس اين قانون باید در چوکات هر اداره، دفاتر اطلاع رسانی ایجاد و فورم های اطلاع دهی تنظیم شود.

اين در حالى است که ديروز “دیدبان شفافیت افغانستان”، بااستقبال از توشیح قانون حق دسترسی به اطلاعات، گفت که این قانون نیاز جدی به بازنگری دارد.

اما توحيدى در مورد گفت: “یک قانون ناقص بهتر از نبود قانون است؛ این قانون سهولت های بیشتر برای مردم و رسانه ها به وجود مى آورد و بخاطر به دست آوردن معلومات کمک می کند.”

اما او افزود که هر قانون نياز به بازنگری دارد و مشکلات قانون دسترسى به اطلاعات نيز در جريان تطبيق، شناسايى و سپس در مورد تعديل آن اقدام شود.

وى همچنان در نشست امروزی گفت که فعلاً مقرره امتیازات و مکلفیت خبرنگاران تکمیل شده است و نهادهای رسانه یی، آن را به بررسی گرفته اند تا بعد از تعدیلات، به شورای وزیران غرض تصویب فرستاده شود.

به گفته توحیدی، در صورتى که این مقرره مورد تصویب قرار گیرد، خبرنگاران و کارمندان رسانه یی، امتیازات و مکلفیت های خواهند داشت؛ اما او معلومات بیشتر در این مورد ارایه نکرد.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY